1. Home
  2. NEWS

Chickpeas are Used to Make Cheaper Coffee in Turkey

Chickpeas are Used to Make Cheaper Coffee in Turkey
+ - 0

Yunus Çakmak, who is a coffee expert warned that roasted chickpeas might have been added to coffee which is cheaper than the others on the market. He said:

‘The price of raw coffee is around 100 Turkish Liras. When you add personal costs and other bills, the price should be 30 percent higher. However, when chickpeas are added, the cost becomes lower.’

Chickpeas are Used to Make Cheaper Coffee in Turkey

Türk kahvesi

According to the experts, it is not possible to sell a kilo of coffee for 60 liras. However, it becomes possible if chickpeas are added. Mr Çakmak recommends coffee lovers to check the label of the coffee. On the labels, the date of harvesting coffee and the time of roasting can be seen.

Çakmak, ideal bir Türk kahvesinin kilosunun 140-180 lira civarında olduğunu da belirtiyor. Daha kaliteli bir Türk kahvesine ihtiyacınız varsa fiyat 250-300 liraya çıkıyor. Bunun yanı sıra normal kahvenin fiyatı 300 lira, espresso için fiyatlar 350’ye kadar çıkıyor. En az 85 puan rendelenmiş kahve içmek istiyorsanız en az 500 Türk Lirası ödemeniz gerekiyor.

Kahvenizi Çekirdek Halinde Alın

Daha ucuz ama kalitesiz kahve almak yerine kahve çekirdeklerini alıp kendiniz öğütebilirsiniz. Kahvenizi kendiniz öğüttüğünüzde tadının ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz.

 

About Author

Write a Comment